کاهش وزن

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
به تجمع بیش از حد بافت چربی در بدن چاقی گفته می شود.
چاقی همراه با بسیاری از مشکلات سلامتی است که در ادامه به بعضی از آنها اشاره شده است.

1- بیماری های قلبی-عروقی


تجمع چربی بیش از حد به خصوص برای سلامت قلب خطرناک است. بیماری های قلبی و عروقی بالاترین علت مرگ و میر در جهان و ایران به شمار می روند و مخصوصا در کشورهای با درآمد متوسط و پایین این بیماری با سرعت بسیار بالایی در حال گسترش است. از ریسک فاکتورهای مهم این بیماری می توان به : سن، جنس، پرفشاری خون، سطح بالای چربی های خون، تاریخچه فامیلی، عدم تحرک و چاقی اشاره کرد.
ارتباط بین چاقی و بیماری های قلبی و عروقی به درستی ثابت شده و می توان گفت که چاقی باعث افزایش میزان مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی و عروقی می شود. بروز این دسته از بیماری ها حتی در کودکان چاق نیز به فراوانی دیده می شود. شیوع گرفتگی رگ و آترواسکلروزیس، مشکلات دریچه های قلب و ضخیم شدگی دیواره های قلبی، نارسایی قلبی و سکته در افراد چاق در مقایسه با افرادی که اندازه بدنی نرمال دارند بیشتر است. چاقی خطر نارسایی قلبی را 5% در مردان و 7% در زنان افزایش می دهد. همچنین شواهد نشان داده اند که آمار نارسایی قلبی در بین افراد چاق 30% بیشتر از افراد با وزن نرمال است. مطالعات گزارش کرده اند که بین نمایه توده بدنی بالا و چاقی شکمی و حملات قلبی رابطه مستقیم وجود دارد و با افزایش وزن و نمایه توده بدنی و دور شکم میزان حملات قلبی افزایش می یابد. این ارتباط مستقل از اثر سایر فاکتورهای خطر از قبیل کلسترول، فشار خون و دیابت است.
علاوه بر ایجاد التهاب در بدن، چربی اضافی بدن در بافت ها و اطراف اندام ها ذخیره می گردد که ذخیره زیاد چربی در اطراف بافت ها می تواند به عملکرد آن ها آسیب بزند. بافت قلب از جمله این اندام هاست که تجمع چربی در اطراف آن موجب اختلال عملکرد آن می شود.

2- فشار خون بالا و کلسترول


قلب همانند یک پمپ با انقباض و استراحت خود، خون را به داخل عروق می‌فرستد و سرخرگ ها خون را از قلب به دیگر نقاط بدن می‌رسانند. برای آن که خون بتواند در این عروق به جریان درآید، نیاز به فشار مناسبی دارد. این فشار جریان خون در سرخرگ های بدن یعنی فشاری که در هر انقباض عضله قلب در اثر برخورد خون به دیواره سرخرگ وارد می‌شود، فشار خون نام دارد.
فشارخون بالا وضعیتی است که در آن فشار وارد شونده بر دیواره رگ‌ها و فشار جریان خون از یک حد نرمال بالاتر می‌رود.
از جمله عوارض‌ فشار خون بالا : سکته مغزی، حمله قلبی، نارسایی احتقانی قلب، ورم‌ ریه، نارسایی‌ کلیه، آسیب چشمی از عوارض اصلی فشار خون بالا کنترل نشده هستند.
مشکلات قلب تنها مواردی هستند که به دلیل اضافه وزن ایجاد می شوند. یک فرد چاق همیشه دارای فشار خون بالا و کلسترول است.

3- برخی از سرطان ها


بسیاری ممکن است این انتظار را نداشته باشند، اما برخی از سرطان ها ناشی از چاقی هستند. این به این دلیل است که تجمع چربی، تمایل به فعالیت هورمون های بدن را مختل می کند. این مضر است زیرا این بی نظمی ممکن است عملکرد طبیعی سلول های بدن را که موجب سرطان می شود را مختل کند.

4- برخی سنگ ها


معمولاً بعد از دریافت هر وعده غذایی خصوصاً وعده غذایی چرب، کیسه صفرا که محل ذخیره صفرا است تحریک شده و محتویات آن تخلیه می گردد. وظیفه صفرا کمک به هضم و جذب چربی های رژیم غذایی می باشد. در صورت عدم تحریک کیسه صفرا برای تخلیه، محتویات درون آن رسوب نموده و تولید سنگ کیسه صفرا می نماید.
سنگ های صفراوی، سنگ کلیه و سنگ های دیگر به علت چاقی ساخته می شوند. نمک های مختلف و انباشت آنها باعث ساخت سنگ می شوند.
در ادامه چند برنامه رژیم غذایی برای افرادی که اضافه وزن دارند (BMI بین 25 تا 29.9)، در اختارتان قرار داده ایم.

1- رژیم غذایی سبزیجات


رژیم غذایی سبزیجات بسیار مفید است. سبزیجات بسیار کم کالری و کربوهیدرات هستند. برای حفظ وزن، باید یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات داشته باشید.

2- رژیم غذایی تخم مرغ


مصرف کالری کمتری در روز به فرد کمک می کند تا وزن کم کند. تخم مرغ ها پروتئین بالایی دارند. حدود 3 تخم مرغ آب پز حاوی کالری حدود 235 می باشد.

3- رژیم غذایی میوه


میوه ها به عنوان آنتی اکسیدان ها عمل می کنند. مصرف میوه، پوست و مو را تازه نگه می دارند و ناخن ها را تقویت می کنند.

4- سالاد


می توان سالاد میوه، سالاد سبزیجات و بسیاری از انواع سالادها را تهیه کرد. سالاد معده شما را پُر می کند. همچنین خوردن سالاد به کاهش چربی شکم کمک می کند.

5- نوشیدنی های تازه


بعضی از نوشیدنی های نه تنها به کاهش گرما بدن کمک می کنند بلکه باعث کاهش وزن نیز می شوند. می توانید نوشیدنی های خود را با آب جوش حاوی لیمو و خیار تهیه کنید. سپس آن را سرد کنید و بنوشید. این کار نه تنها آب را طعم دار می کند، بلکه آب را به یک ضد اکسید کننده تبدیل می کند.

6-رژیم مواد غذایی خام


سبزیجات زیادی وجود دارد که می تواند در شکل خام خورده شوند. این رژیم غذایی سرشار از فیبرهای غذایی مفید است که باعث کاهش چربی شکم می شود. این رژیم غذایی شامل همه آجیل ها نیز می باشد.

7-رژیم غذایی مدیترانه ای


رژیم های مدیترانه ای شامل سبزیجات و میوه ها، ماهی و غذاهای پخته شده در روغن زیتون می شوند. ماهی حاوی اسیدهای چرب سالم است.

8-رژیم گیاهخواری


رژیم غذایی گیاهخواری با رژیم غذایی گیاهی متفاوت است حاوی مصرف تقریباً همه چیز در کنار سبزیجات است (به غیر از غذاهای غنی از کربوهیدرات). این رژیم شامل سوپ سبزیجات است، که کالری کمی دارند.

9-رژیم های غذایی سنتی آسیا


رژیم سنتی آسیایی شامل همه غذاهای آسیایی است که به کاهش وزن کمک می کند. این رژیم غذایی شامل برنج قهوه ای، ماهی و گوشت قرمز می باشد.
برنج قهوه ای معده را پُر می کند و همچنین به کاهش چربی شکم کمک می کند.

10-رژیم شکم تخت


هدف این رژیم غذایی آب کردن چربی های شکم است و شامل حبوبات، ماهی، سبزیجات دارای برگ سبز و غیره می باشد.
چاقی یکی از علل اصلی بسیاری از مشکلات اساسی سلامت است. از جمله دیابت، بیماری های قلبی و سرطان !
براساس آمار موجود، میزان مرگ و میر ناشی از چاقی از مجموع مرگ و میر ناشی از چهار سرطان شایع ریه، سینه، روده و پروستات بیشتر است !
مرض چاقی به عنوان عامل کاهش عمر متوسط شناخته شده !
شیوه زندگی بدون تحرک نقشی اساسی در چاقی دارد .
تناسب اندام و کاهش وزن یکی از آرزوهایی است که افراد چاق در ذهن می پرورانند.
میانگین درصد افراد چاق در سراسر جهان بسیار بالا است. نگران کننده ترین بخش این است که بیشتر آنها کودکان هستند. بنابراین باید عادت های غذایی کودکان خود را بررسی کنید و تحت کنترل قرار دهید.
دو راه وجود دارد که فرد چاق می تواند وزن خود را کاهش دهد.
1-رژیم غذایی
رژیم غذایی به معنای خوردن غذای مناسب یعنی غذای کم کالری است
2-تمرین
ورزش فرایند کاهش وزن را افزایش می دهد.

همانطور که در بالا ذکر شد، رژیم مناسب و تنظیم شده بسیار حیاتی است. در ادامه برای افرادی که دارای چاقی مرضی هستند، بعضی از رژیم های کم کالری را در اختیارتان قرار داده ایم.

1-کربوهیدرات ها را قطع کنید


این دستور برای روزهای اول رژیم مناسب است.
اگر می خواهید میزان کلسترول و تری گلیسیرید بدن خود را بهبود ببخشید، پس باید این رژیم را انجام دهید. این رژیم شامل همه غذاهای مختلف است که کربوهیدرات کمی دارند.

2-رژیم غذایی پروتئین


اگر می خواهید بدن شما فُرم بگیرد، از این رژیم غذایی استفاده کنید. مواد غذایی غنی از پروتئین باعث می شود تا شما احساس راحتی بیشتری داشته باشید.
با این رژیم غذایی کالری کمتری مصرف می کنید. رژیم غذایی پروتئین چربی بدن را از بین می برد. این رژیم شامل تمام غذاهای کم کالری مانند تخم مرغ و گوشت می باشد.

3-رژیم غذایی عمومی


این رژیم غذایی در ابتدا شامل میوه ها و سپس سبزیجات می باشد و در نهایت ترکیبی از هر دو است.
این رژیم غذایی برای حداکثر میزان سوزاندن کالری شناخته شده است.

4-رژیم های گیاهی


اگر شما یک گیاهخواری هستید، این رژیم برای شما خوب است.
سبزیجات و به ویژه سبزیجات دارای برگ سبز برای فرایند کاهش وزن بسیار مؤثر هستند. به کاهش چربی شکم کمک می کند.
این سبزیجات عبارتند از: لیمو، لوبیا سبز، کاهو و غیره. سبزیجات دارای برگ سبز به عنوان آنتی اکسیدان ها عمل می کنند.

5-رژیم غذایی میوه


میوه ها نه تنها در از دست دادن چربی نقش دارند، بلکه باعث می شوند که پوست تازه تر شود و موهای شما سالم بماند. ویتامین های زیادی در میوه ها وجود دارد.
اگر شما میوه را با پوست میل کنید مانند سیب و یا گلابی، فیبر بسیاری را دریافت می کنید و در نتیجه، روند کاهش وزن شما افزایش می یابد.

6-رژیم غذایی آب


آب برای کاهش وزن حیاتی است.
این رژیم غذایی شامل سوپ می باشد.